• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

DoItYourself 'Kanaviçe'


Merhaba sevgili takipçilerim.

Bu yazım da sizlere ata sporlarımızda goblenin farklı bir versiyonu olan kanaviçeden bahsedeceğim. :D Bir genç kızın en baş görevlerinden biri el işi bilmesidir. Şaka bir yana ben çok zevk alarak yapıyorum. Yaptığınız kanaviçeleri çok değişik dekoratif şekillerde kullanabilirsiniz. İşlediğiniz parçalardan yastık, pano, masa üstü süsü, kolye ucu, rozet yapabilirsiniz. Sevdiklerinize özel hediyeler hazırlayabilirsiniz. Bir çok satın alacağınız hediyeden daha kıymetli olucağını düşünüyorum. Şimdiden kolay gelsin :)

Kanaviçeye başlamadan önce bir kaç malzemeye ihtiyacınız olucak.Olmazsa olmaz malzemelerimiz,

> Kasnak (Boyutunu yapacagınız desene göre değişir ama orta boy bir kasnak çok işinizi görebilir.)

> Etamin iğnesi

> Etamin İpi

> Etamin bezi

> Model

> Makas

Başlangıç olarak sizlere nasıl işleme yapacağınızı tarif etmeye çalışacağım. Bezimizi kanaviçe kasnağına geçiriyoruz. İpimizi de aynı şekilde iğnemize geçiriyoruz. Kanaviçenin bir başka adı çarpı işidir. Neden derseniz düz mantık; deseni beze işlerken minik çarpılar yapıyoruz çünkü. Çarpılarımızın boyutları aynı olsun ki ortaya düzgün bir iş çıksın.

Kumaşın arka yüzünden iğneyi sokun. Sonra yarım çarpı yapacak şekilde bu yüzden diğer yüze tekrar geçin. Eğer o sırada daha devam etmeniz gerekiyorsa, sıra sonuna kadar yarım çarpı ile devam edin sonra, dönerek çarpıları tamamlayın. Tüm elişi boyunca iplik gerginliğinin her yerde aynı olmasına özen gösterin.

Okumaya üşenenler veya anlayamayanlar için görsellere geçelim;

Gerçekten çok zevkli bir uğraş.Modelleri Cross Stitch Favourites adlı appten bulabilirsiniz.Ama internet ortamı muazzam bir model havuzu.Pinterestte #crossstitch etiketiyle değişik bir çok modele erişebilirsiniz.Benim sizler için pinteresten seçtiğim birkaç model ise şu şekilde .

Büyük bir Harry Potter hayranı olarak ilk örneğimi tabiki Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocamız Proffesör Snape'in ünlü sözü: “After all these time? ALWAYS” sözüyle başlamak istedim. Bir sevdiği olmalı insanın “Herşeye rağmen, her zaman diyebileceği.” Çok sevdiğiniz,vazgeçemeyeceğiniz kim varsa ona bu kanaviçeyi işleyip hediye edebilirsiniz.

Benimki bir öneri bu da onun modeli;

“Be a flamingo in a flock of pigeons!” Yani şair burda diyor ki güvercinlerden oluşan bir sürüde flamingo ol. Ben hayat felsefesi olarak bunu benimseyen insanlara hayranlık duyuyorum ve açıkçası o şekilde her zaman kendim olmaya, sürüye ayak uydurmamaya gayret ediyorum. Büyük başarı öykülerinin altında da bu düşünce tarzı yatıyor açıkçası. Ofisinize bu flamingoyu işler koyarsanız her baktığınızda bu yazı aklınza gelsin. :)

Peki Esin bu kadar anlattın sen neler işledin derseniz işlediğim bir kaç modeli sizlerle paylaşmayı tabi ki çok isterim. :)

İnşaat Mühendisi olduğumu da unutmadım tabi ki!! :) Daha çok şey işledim aslında; ama arkadaşlarıma hediye ettim genelde. :) Bunlar da benim çeyizime kalanlar... :) Kolay gelsin sevgili takipçilerim!!

#kendinyap #diy #kanaviçe #crossstitch

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE