• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

Catch Me If You Can 'Floransa'


İtalya'nın sanat şehri, Rönesansın başladığı Floransa da 2 gün geçirme fırsatı buldum.Açık hava müzesinde geziyormuş hissi uyandıran bu şehiri Stazione Centrale FS Santa Maria Novella Tren istasyonundan keşfetmeye başladım.Tren istasayonundan Via Panzani caddesine doğru yola koyuldum.Daha çok alışveriş yapabileceğiniz dükkanların bulunduğu bu cadde de ilerledikten sonra karşıma çıkan Santa Maria Del Fiore (Duomo) Katedraline baka kalmıştım.Beni hayran bırakan orta çağ gotik mimariye sahip yeşil,kırmızı,beyaz mermerlerden işlenmiş,heykellerle donatılmış büyük bir katedraldi.Hayran olunmayacak gibi değildi.Bu 2 günde nereleri gezdim,nerelerde neler yedim şimdi bunlardan bahsedelim.

Santa Maria del Fiore (DUOMO)

Floransa'nın en büyük simgelerinden biri olan bu katedrale giriş ücretsizdir.Dışarıdan inanılmaz görkemli gözüken gotik mimariye sahip bu kadetralin içi oldukça sade dizayn edilmiştir. Etrafında bir çok kafe bulmanız mümkün.Bizde aynen öyle yaptık ve o sıcak Floransa havasında serinlemek için birer bellini içtik. Belliniyi tavsiye ederim şeftali püresi ve beyaz şarap karışımında yapılan tadı çok acı olmayan İtalyan kokteyli.Yemek yemeye,özellikle de güzel yemek yemeye bayılırım. Duomo Katedralini seyrederken ikinci günümüzde SCUDIERI Caffedeydik .Take Away fiyatları gayet makul. Oturduğunuz zaman fiyatlar da hafif yükselme oluyor.Ama nutellalı kruvasana ve cappuccinoya değer bir ücret. Ben kruvasan pek sevmezdim.Meğer gerçek kruvasanı hiç tatmamışım...

Floransa'nın ara sokaklarında ilerledikçe sanki orta çağı yaşıyormus hissi veriyor.Şehrin eski dokusu asla bozulmamış.

Piazza Della Repubblica

Aynı Roma da olduğu gibi Floransada da büyük meydanlarla karşılaştık.Renkli bir atlı karınca,tarihi bir mimariyle birleşmiş halde çok güzel bir görüntü oluşturuyordu. 2. günümüzde bu meydanda bulunan Hard Rock Cafe'de öğle yemeğimizi yedik.Çok lezzetliydi kesinlikle tavsiye ederim.Meydan da yer alan ünlü kafeler, Caffe Paskowski , Caffe Gilli ve Caffe delle Giubbe Rossedir. Meydan da yürürken sokak sanatçılarıyla karşılaşmanız mümkün. Dans eden,resim yapan insanlar Floransa'nın sanatsal dokusuyla çok uyumluydu.Bizim olduğumuz dönemde bir de meydan da minik bir pazar yeri bulunuyordu.Pazar yerinde deri çantalar,ipek şallar satılıyordu.

Piazza della Signoria

Signoria Meydanı'nın her köşesinde bir heykelle karşılaştık. Palazzo Vecchio ve Uffizi Sanat galeriside bu meydanda bulunuyor.

Dünyanın en nadide sanat eserlerinin bulunduğu Uffizi Galerisi Floransa da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.Galerinin önünde her zaman uzun kuyruklar oluştuğu için size tavsiyem biletinizi önceden almanız.Biletlerinizi bu siteden online alabilirsiniz. ' http://www.florence-museum.com '

Ponte Vecchio

Floransa da bulunan 6 köprüden biridir. Ponte Vecchio, Uffizi ve Pitti Saraylarını birbirine bağlar. 2. Dünya Savaşından sonra yıkılmayan tek köprüdür.Pitti ile Uffizi’yi birbirine bağlayan bu koridor Medici Ailesi’nin halka karışmadan koridordaki resimlere bakarak gidip gelmelerini sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Günümüzde köprünün üstünde ziynet eşyaları satan minik dükkanlar bulunmaktadır.Bende bu köprüye bir kilit astım.Anahtarını da Arno Nehri'nin sularına bıraktım.İlk gün öğle yemeğimizi Ponte Vecchio yolu üzerinde bulunan Queen Victoria' da yemiştik. Açıkçası yemeklerin lezzetleri Hard Rock Cafede ki kadar güzel değildi. :( Ama taze meyvelerine asla laf söyleyemem!! Fiyatları uygundu,porsiyonları da oldukça büyüktü.Zaten İtalya da hiç küçük porsiyonla karşılaşmadım :)

Piazzale Michelangelo

Tüm gün orta çağ avrupasını yaşadıktan sonra gün batımına doğru minik bir piknik sepetiyle Michelangelo Tepesine tırmandık. Floransayı yukardan izleme fırsatı veren bu tepeye hayran kaldık.

Michelangelo tepesine arabanızla,uzun bir yürüyüş sonrası veya merkezde ki

12-13 numaralı otobüsler yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Size tavsiyem elinize bir harita alın ve Floransa'nın tarih kokan daracık sokaklarında kaybolun.. Pek kaybolmanız mümkün değil korkmayın. :) Biz 3 kız çok rahat gezdik İnglizce ve azıcıık İtalyancayla İtalya'da bulunamayacak yer yoktur!!

#Floransa #İtalya #Yemekneredeyenir #Tatil #Gezi

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE