• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

Aşk ve Psikoloji


Farkettiğiniz üzere blogumda arkadaşlarımı konuk yazar olarak misafir ediyorum. Sağolsunlar hiç biri beni kırmıyor ve inanılmaz güzel yazılar yazıyorlar. Bu hafta ki konuk yazarımız benim ilkokul sınıf arkadaşım şimdilerin Uzman Psikologu canım Meltem Numanoğlu. Tavsiyelerine bir kulak verelim! Meltem'e Instagram üzerinden de ulaşabilirsiniz.Her gün ilham verici paylaşımlarda bulunuyor! https://www.instagram.com/uzm.psk.meltemnumanoglu/

İlkokul arkadaşımın blogunda yazmak benim için bir zevk. Hem başarılı bir inşaat mühendisi hem güzel bir blogger hem de ilkokulda bizim sınıfın minik Eskosu:)

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim yazım aşk ve ilişkiler hakkında olacaktır. Dünyanın en güzel duygularından biri ‘aşk’ ve herkesin kolay kolay yaşayabileceği bir duygu değil. Adeta insanın bağlanma enerjisidir.

Aşk, vücutta endorfini yani mutluluk hormonlarını artırır. İnsanlar aşık oldukları zaman çevresindeki kişilere mutluluk verip gözlerinden adete kalplerin çıktığını ve karnında kelebeklerin uçtuğunu hissederler.

Beynin en sağlıklı vitamini aşk ve sevgidir. Bu şekilde kişi daha üretken olur ve bağışıklılık sistemi olumlu yönde etkilenir. Beyin ne kadar donanımlı ise aşk hayatı da, o kadar iyidir. Tam tersi durumda ise kişi agresifleşir, bağışıklık sistemi düşer, sık sık hastalanır ve iştah sorunları yaşar

Peki bunların yanı sıra aşk nasıl sevgiye dönüşüyor? Bu soruya verilecek en güzel cevap istiridye kabuğundan incinin oluşması gibidir. Katman katman ve gerçek duygularla oluşur.

Ayrıca uzun süreli ilişkilerde de görebileceğiniz gibi kişilikler de birbirine benzemeye başlar. Bazen aynı anda aynı cümleler kurarlar ve konulara aynı tepkileri vermeye başlarlar.

Yapılan bazı çalışmalara göre sarılmanın insan ömrünü uzattığına dair bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Özellikle çiftlerin aşkla birbirlerine sarılmasıyla kalp atış ve vücud ısılarının dengelenmesiyle kalp sorunları ve psikolojik rahatsızlıklıklar görülme sıklığının azaldığına dair sonuçlar alınmıştır.

Karşımızdaki kişilere sürekli güzel sözler söylemek, mutlu etmek, sürprizler yapmak ilişkileri güçlendirir. Unutmayın her insanın içinde iltifatları duymak isteyen kulak vardır, yeterki ona istediği şeyleri duyurmasını bilelim. Her haline tahammül etmekten bıkmayacağınız, yanınızdayken bulutların üstünde olduğunuz, iletişim ve zevklerinizin ortak olduğu kişiyle yaşanılan ilişki sizi psikolojik anlamda mutlu edecek ve motive edecektir. Aşkı bir renk olarak kabul edersek, ortaya çıkan muhteşem bir gökkuşağı olacaktır.

#psikoloji #aşk

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE