• Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

Yaza Özel Güneş Kremi Tarifleri


Herkese merhabalar ,

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla kozmetik marketlerindeki güneş kremleri en ön raflarda yerlerini almaya başladılar , birçok markaya ait yüzlerce ürün yazın geldiğinin habercisi ,peki biz bu ürünler hakkında doğru bilgi sahibimiyiz , cildimizi iyi tanıyormuyuz veya bu ürünlere yüzlerce lira vermek yerine evde pratik tariflerle kendimize özel güneş kremi veya losyonları hazırlayabilirimiyiz?

Ben tamamen kozmatik(makyaj malzemesi dışında ) ürün karşıtı biri olarak cilt kremlerimin losyonlarımın ve maskelerimin bir çoğunu aktardan aldığım malzemelerle kendim yapmaktayım.Fakat Kozmedikal ürünlere bakış açık kozmetik ürünlere kıyasla biraz daha esnek.

Kozmedikal ürünlerin ne olduğundan kısaca bahsedecek olursak kozmetik ürünlere kıyasla daha etkili olan kesinlikle içerisinde ilaç olmayan tıpla kozmatik arasındaki cilt bakım ürünleridir.Bunlar ileri teknoloji ile üretilmiş ilaç ve kozmatik firmalarının birlkte ürettiği ürünlerdir.

İşte bunlara yanıt aradığınız bir dönemde iseniz yazımı okumanızı tavsiye ederim .

Yaz mevsiminde cildimiz ve bedenimiz için yapacağımız en büyük iyilik bol bol su tüketmektir.Su insan vücudunun yakıtıdır. Nasıl bir araba benzin almadan çalışmıyorsa insan vücududa su almadığı zaman sağlıklı bir görünüm sağlamaz ciltte kurumalar , böbreklerde ciddi sorunlar meydana getirir, bunun için kış mevsiminde günde 2 Lt su tüketiyorsak yaz mevsiminde bu oran 3-3.5 lt civarında olmalıdır.

Yazın bronz bir bedene sahip olmak herkesin tüm bir kış boyunca hayalini kurduğu bir durumdur.Çünkü bronz ten giydiğimiz yazlık kıyafetlerin altında çok güzel bir görünüm sağlamaktadır.Peki vücudumuzu yormadan nasıl bronzlaşabiliriz ?

Kısa süre güneşte kalmak insan sağlığına doğrudan olumlu yönde etki etmektedir , fakat tam tersi uzun süreler güneş altında yatıp güneşlenmek olumsuz etkiler göstermektedir. Örnek verecek olursak cilt kurur , kırışıklıklar oluşur , cilt lekelenmeleri meydana gelir ve en önemlisi cilt kanserine sebep olur , cilt çok güneşe maruz kalırsa cildimizdeki B vitamini tükenir. Heleki vücudumuzda C vitamini eksikliği var ise cildimizde ciddi lekelenmeler meydana gelir

.Kansız kişilerin pek fazla güneş altında vakit geçirmemeleri gereklidir çünkü kan problemi olan insanlarda B vitamini eksikliği oldukça yüksek orandadır.Bu yüzden güneşlenmeden önce bu vitamin gruplarına oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Güneşlenmek için ve güneşin yararlı ışınlarını vücudumuza hapsetmek için en doğru saat güneş doğduktan hemen sonra ve batmadan önce son 1-2 saat olarak belirlenmiştir.Güneşin en zararlı saatleri ise en kavurucu olduğu zaman yani tam tepeden vurduğu zamandır.Ne yazıkkı plajların en eğlenceli olduğu zamanlar. Bu sürede size tavsiyem semsiye altında oturmanızdır.

Gelelim bugun sizlere vereceğim güneş yağları ve losyonları tariflerine ,hepsi evinizde bulunan veya en yakın aktarlardan alabileceğiniz ürünleri kapsamakta , hazırsak başlayalım .

-Lavanta kokulu güneş yağı :

 • 6 çorba kaşığı Susam yağı

 • 6 çorba kaşığı kakao yağı

 • 3 damla lavanta yağı

Kakao yağı benmari usulü eritildikten sonra susam yağı ve lavanta yağı eklenir , ucu fısfıslı bir kaba konularak kullanıma hazır hale getirilir ( fısfıslı kutuları kozmetik marketlerden temin edebilirsiniz )

-Kakaolu güneş yağı :

 • 60 gram kakao yağı

 • 60 gram badem yağı

 • 4 damla zeytinyağı

Kakao yağı benmari usulü eritildikten sonra badem yağı ve zeytinyağı ilave edilerek , ucu fısfıslı bir kaba konularak kullanıma hazır hale getirilir ( fısfıslı kutuları kozmetik marketlerden temin edebilirsiniz )

-Ceviz yağlı güneş yağı:

 • 3 çorba kaşığı ceviz yağı

 • 3 çorba kaşığı kakao yağı

 • 6 çorba kaşığı susam yağı

 • 3 çorba kaşığı zeytin yağı

 • 2 çorba kaşığı badem yağı

 • 2 fincan çok koyu ve soğuk çay

Kakao yağı benmari usulü erıtılır,sırasıyla cevizyağı susam yağı zeytinyağı ve badem yağı eklenir karıştırdıktan sonra yavaş yavaş çay ilave edilir , şişeye alınır.her kullanım öncesi iyice çalkalanarak kullanılır.

-Havuçlu güneş yağı (favorim ) :

 • 1 adet orta boy havuç

 • 2 yemek kaşığı kakao yağı

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

 • Şişe dolana kadar zeytinyağı ( havuçların üstüne kadar )

 • 5-6 damla portakal yağı

1 adet havucu boylamasına 4 e böl ve kavonoza koy ,kakao yağı ve Hindistan cevizi yağı yoğun kıvamlı yağlar olduğu ıcın benmari uzulu erit ve kavonoza ekle ,kavanozun içinde havuçları geçecek kadar zeytinyağınıda ekledikten sonra güzel bir koku vermesi için portakal yağını damlat , bu tarifi tatile gitmeden 1-2 hafta öncesinden hazırlayarak güneşte bekletin.artından süzgeç ile süzerek fısfıslı bir şişenin içine boşaltabilirsiniz

.

#güneşkremi #evyapımıgüneşkremi #lavantayağı #kakaoyağı #cevizyağı #havuzyağı #bronzlaşma #engüzelbronzlaşmateknikleri

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE