• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

DoItYourself "Düş Kapanı"


Düş kapanları kızıldereli inanışına göre kötü rüyaların içinde kaybolduğu iyi rüyaların ise yollarını bildikleri için ilerlediği bir koruma kalkanıdır. Kızıldereliler bizler gibi örümceklerden korkmak yerine (en azından benim gibi :D) örümceklerin onları kötülüklerden koruduğuna inanıyorlarmış. Bu yüzden düş kapanlarını bir çemberin içini örümcek ağına benzer şekilde örüyorlarmış.. Düş Kapanları sayesinde gece uykularında kötü ruhların onlardan uzak durduğuna inanıyorlarmış.

Günümüzde hala bu inanışa inanlar olduğu gibi sadece süs amaçlı düş kapanlarını evlerine koyan insanlarda var. Ben de bir tane almıştım. Pek kötü rüyalarımı engellemesede duvarımda güzel duruyor. Yalnız yazlıkta bir düş kapanım yoktu. Bende bu sefer kendim yapmaya karar verdim.

Malzeme olarakta annemin artık hiç kullanmadığı ( bana göre mükemmeller) ananemin elleriyle yaptığı bir adet dantel, kanaviçe kasnağı , doğal ip, bir kaç pon pon , minik filler kullandım.

Filler de bir çok inanışa göre bereketin sembolüdür. Böylece hem kötü rüyalardan korunurken hem de bereketli biir eve sahiip olabilirim :D

Ben kasnağımı gold sprey boya ile boyadım. Yalnız iyice kurumasını bekleyin..

Annenizin sandığını karıştırmanız gerekicek :)

İpleri istediğiniz boyda kesebilirsiniz. Kasnağı altından sallancak oldukları için çok kısa kesmezseniz daha güzel bir görüntü olur.

Küçük filleri bir kaç tane ipin ucundan sallanması için iplere geçirip minik düğümler atabilirsiniz.

Danteli kasnağın içine iyice gerdirerek oturtuyoruz. Daha sonra ipleri kasnağın altına yapıştırıyoruz. Pon ponlarıda aynı şekilde yapıştırarak rüya kapanımızı süslüyoruz. Ben yanlara da biraz sedef boncuk ekledim. İsterseniz renkli boncuklar, tüyler ekleyebilirsiniz.

Kolay gelsiin :)

#diy #dreamcather #düşkapanı #rüyakapanı #doityourself #kendinyap

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE