• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

Üniversite Tercih Dönemi !!


Merhaba baştan söyleyeyim bu dönem de geçiyor.. Dert etmeyin okula girdiğiniz de bu günleri hiiç hatırlamayacaksınız. Ben ilk senem de Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya bölümüne girmiştim. Hayatımın belki de en büyük kararı Marmarayı bırakıp tekrar sınava girmek oldu. Hayalimde ki meslek olmadığını fark ettiğim gibi bıraktım. Hiç düşünmeden tekrar hazırlandım. İkinci senemde %50 burslu İngilizce-İnşaat Mühendisliğini kazandım veee mükemmel biiir 5 yıl yaşadım. Darısı sizlerin başına ☺

Gelelim İnşaat Mühendisi olmak isteyen arkadaşlarımıza..

Fizik-Matematik ağırlıklı bir bölüm. Geometri'nin de hatrı sayılır yeri var.

Bölüm de kız oranı tahmin ettiğiniz üzere az. İş hayatında daha çok kadın mühendisle karşılaştım. %100 İngilizce okumanın büyük faydasını görüyorum. Okurken çok zor geliyordu ama şimdi iyi ki İngilizce okumuşum diyorum.

Tercih listenizi yaparken istemediğiniz bir okulu veya bölümü nasıl olsa gelmez mantığıyla yazmayın . Yazdığınız her tercihin gelme olasılığı var.

İlk sıraya kesinlikle en çok istediğiniz bölümü yazın.

Okulu tercih ederken önemli olan aldığınız puandan ziyade sıralamanız . Okulun geçen senelerde en son hangi sıradaki öğrenciyi aldığına dikkat edin.

Aklınızda ki Üniversiteleri tercih etmenden önce ziyaret edin.

O okul da okuyan öğrencilerle muhabbet edebilme şansınız var. Sonuçta o insanlar sizlerin yeni arkadaşları olabilir. O ortamı sevmeniz çok önemli!!

Meslek tercih ederken neyi yapabilirim diye düşünmeyin , neyi yapamam diye düşünün. Çünkü sizin sınırlanırınız yapabildikleriniz değil yapamadıklarınız belirler.

Bu yazıyı yazarken bir psikolog veya rehber öğretmeni olmadığımı belirtmek isterim. Sadece bu dönemi iki kez yaşamış eski bir lys öğrencisi olarak tecrübelerimi yazmak istedim.

Bana kuzenlerimin en çok sorduğu başka bir soru ise " Sen hem devlet hemde özel üniversite gördün farkları neler ? " oluyor.

Şöyle söylemek istiyorum ki ben Marmaradayken sınıflar(amfiler) çok kalabalıktı (80-90). Bu kadar insanın içinde hocanın sizi tanıması sizinle ilgilenmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Zaten hocaya ulaşmakta çok zor. Ben belli başlı üniversiteleri es geçerek (İTÜ,Boğaziçi,Hacettepe..) bunları söylüyorum. En azından kendi yaşadıklarım bunlardı.

FMV Işık Üniversitesi mezunuyum, orada havuz dersleri hariç sınıflarımız genelde 30-40 kişi arasındaydı. Bütün hocalarımla iletişimim vardı genelde öğrencilerini tanırlar. İstediğimiz gibi sorularımızı sorabilirdik. Belki kendi okulumu kayırıyorum bilmiyorum ama kaliteli hocalardan ders alma fırsatı buldum.

Okulların iyi araştırılması gerekiyor. Sonuçta %100 burslu girebileceğiniz çok kaliteli özel ünileri sırf özel diye vazgeçmenizi tavsiye etmem.

Bana gelen bir başka soru ise " Özel Üni. Bursları keser mi?"

Burslar okuldan okula değişim gösterir tabi ki. Yalnız kendi tecrübelerim ve gördüklerim çerçevesince burslar öyle kolay kolay kesilmiyor. Okulu zamanında bitirir bir disiplin suçu işlemezseniz sıkıntı yaşamazsınız.

İşe girerken Özel Üniversiteler dez avantaj oluşturur mu?

Açık söylemek gerekirse bu konuya takıntılı bir kesim var.. Ama Türkiye şartlarında genelde asıl önemli olan hangi okuldan mezun olduğunuz değil. Kimin yeğeni olduğunuz.. Malesef gerçekler böyle.

Ayrıca hiç bişeyin sonu değiiil istediğiniz bölüm olmuyorsa bir sonra ki sene bir daha denersiniz. Zor ama imkansız değil sonuçta çocuklar :)

#üniversitetercih #2017tercihdönemi #okultercihi #üniversite #lysygs #tercihdönemi

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE