• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

Bir Dilek Tut "Marteniçka"


Helloo!

Sonunda kış bitiyor. Baharın gelişini kutlamaya başlayabiliriz.

Tüm milletler baharın gelişini büyük bir coşkuyla kutlar. Sonunda yaz aylarının habercisi bahar gelmiştir. Hıdırellez , Marteniçka vb. bizim coğrafyamızda bahar bayramları olarak bilinir. Şimdi gelelim Marteniçka geleneğine!

E-Devlette soyumu sopumu öğrendim. 1800 başlarında Bulgaristan'dan İstanbula gelmişsiz. Ondandır ki baharın gelişini kendi topraklarımın adetiyle kutlamaya karar verdim. Kırmızı-beyaz basit yün iplerden yapılan bu bileklikler bir bulgar ritüeli olarak hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiş. Baba Marta şenlikleri olarak hala Bulgaristanda kutlanıyor.

Marteniçka bileklerin kendilerini nazardan, kötülüklerden koruduklarına inanıyorlar. Asla satın almıyorlar. Kırmızı-beyaz iplerle kendilerine, arkadaşlarına örüp hediye ediyorlar. İstediğiniz şekilde örebilir arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz.

Takarken de bir niyet edip takın ki sonra dileğiniz bir leylek görür görmez gerçekleşsin.. Martın başlarında takılan bu bileklikler leylek görünce çıkarılır ve meyve veren bir ağaca asılırmış. Böylece ritüeli tamamlamış olduğunuza inanıyorlar.

Ben de kendime ve arkadaşlarıma Marteniçkalarını ördüm. İnşallah hepimizin dilekleri kabul olsun . Hayat bize hep güzellikler getirsin.

#marteniçka #baharşenlikleri #baharbilekliği #bulgaristanritüeli #martenitsa #şansbilekliği #bahartrendleri #blogger #doityorself #kendinyapprojesi #kendinyap

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE