• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

Blog Yazmaya Nasıl Başladım


Bugünlerde bir çok kişiden bu soruyu alıyorum. Blog yazmaya ben aslında çok küçük yaşta Blogspot'ta başladım. Ama hiç bu kadar etkin kullanmamıştım. 1.5 senedir kesintisiz yazıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Yazım kurallarına çok dikkat etmiyorum belki ama içtenlikle kendimi ifade ediyorum :) Türkçem pek iyi değil yazım kurallarına pek hakim değilim..

Lise ve Üniversite eğitimimi, %100 İngilizce aldım sanırım ondan :) Neyse konuyu dağıtmadan blog açma aşamalarıma geçiyim..

Önce ne hakkında yazmak istediğimi düşündüm ve kafamda bi gruplandırma yaptım. Yazılarımı da bu gruplara göre yazıyorum. Benim kategori seçimlerim ilgi alanlarıma göre şöyle oluştu .. Bu arada gerçekten tam bir mühendis kafasıyla pasta grafiker yaparak gruplandırdım. En çok sevdiğim ve yeni bitirdiğim tam yazmanın dönemi olan Bride2be alanım tabiki olmazsa olmazdı .. Nişanımdan başlayarak, hazırlık, gelinlik vb ne varsa yazdım ve daha çok yazmaya devam edeceğim.

2. kategorim aslında aşırı sevdiğim seyahatlerim üzerine açmıştım. Catch Me If You Can.. Ama dolar euro aldı başını gitti bu durum beni üzdü ama ülkemizin de nadide şehirleri var. Onları yazıyorum :)

3. Asıl beni yansıtan ne görsem aa bunu ben yaparım dediğim Do It Yourself projelerim .. En çok bu kategoride eğleniyorum :)

Sırf bloga yazıcam diye yapmıyorum. Zaten yaptığım ya da yapacağım şeyleri paylaşıyorum.

4. Gündemi takip etmeyi sevdiğim için trendleri yakala oldu .. Şöyle ki aslında bu kategoriler haricinde de yazılar yazıyorum . Ama temelde bu 4 ü üstüne kurulu bir life style blog açtım ben.. Size tavsiyem önce ne tür yazılar yazacağınızı belirlemeniz olcak aslında :) Sonrasında bir site bulmalısınız hazır domainler ve templateler olan, ben bunun için hem tarz hemde kolay olan wix.com 'u tercih ettim . Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz o zaman alan adınızda .wix. ibaresi olur . Benim gibi özel domain satın almak isterseniz bunun içinde paketleri var. Ben iki sene önce 300 liraya almıştım. Bir de her yıl belli bir ödemeniz oluyor. 30-40 liralık.. bu şekilde premium olup sitemi istediğim gibi düzenleyebiliyorum. Başlardan beri beni takip edenleriniz var ise 3 kere sitenin şeklini değiştirdim ama 8 -9 aydır şu an ki halinde bu tarzını çok sevdim. Az ve öz :)

Nasıl açıyorsunuz ; wix.com a girin onlar size bi yol çizmiş haldeler zaten aşamaları tamamlayarak istediğiniz her şekilde site açabilirsiniz.

Açtıktan sonra benim size önerim bir Google ADwords eğitimini almak . Sosyal medya araçlarınızı, blogunuzu daha bilinçli kullanabilirsiniz. Hemde ücretsiz bir online eğitim. Sonunda da bir sertifika veriyorlar..

Blog adınız çarpıcı ve kısa olmasına dikkat edin .. Ya da sadece kendi isminiz koyun benim gibi :)

Yazı tipiniz her yazıda aynı olsun bu blogunuzun bütünlüğünü sağlar.. Bir renk teması seçerseniz sayfanız göze hoş gelir. Geri kalan sevmek . Ben burda bir amaç gütmeden sadece sevdiğim için yazıyorum .. Başka bi sorunuz varsa bana instagramdan yazabilirsiniz . @esinnc

Önemli olan hangi türde bir blog açmak istediğiniz gerisi gelir :)

#blogpost #blogger #blog #blognasılaçılır #blogyazmayanasılbaşlanır #wixcom #bloggers #blogyazmak #bloggerolmak

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE