• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

Geri Döndüm !


Hellooo !

Blogumu nasıl özlediğimi her fırsatta düşünüyordum .. Ama bir yılda hayatım da o kadar çok şey değişti ki buraya dönmeye ne zaman ne de enerji bulabildim .

Baştan başlarsak meslek hayatım okuldan mezun olduktan sonra pek yolun da gitmemişti . Önce 3. Havaalanı şantiyesinde çalışmış hasta olup ayrılmıştım. Sonra özel sektöre de kendimi bulup plaza da inşaat mühendisliği yapmıştım; ki bu gerçekten yaparken sevdiğim bir işti . Torun Center da tek başıma bir ofis inşaatı yönetmiştim. Kendi şirketimi kurarken bu işin bana verdiği özgüven çok katkı sağladı .. Orada kadar çok şey öğrendim ki.. Torunlarda çalışan baş mimardan tutun sahada ki boyacısından alçı ustasına bana ve meslek hayatıma katkıları büyüktü. Bilmiyorum demekten hiç bir zaman çekinmedim. Torun Center da da klima kurulumundan , elektrik projesi okumaya , yükseltilmiş döşeme imalatına daha sayamadığım bir çok imalatı sora sora google it yapa yapa öğrendim. Veee çalıştığım şirket adına hepsini bir arada yönettim.. Bana çok güvenen genel müdürümün de katkısı büyüktür. Çünkü bana büyük bi yetki vermişti. Bi teşekkürü borç bilirim. Şirket kimseye faydalı olamasa da bana güzel bi olanak sağlanmıştı. Yolun sonuna gelince ben yine bir iş arama sürecine girmiştim.

Bu mesleği seçerken en büyük amacım kendi şirketimi kurmaktı. 2016 yılında mezun olduğumda buna direkt cesaret edememiştim. 2018 yılının Aralık ayında artık elimi taşın altına koymalıyım dedim. 2019 yılını kendime unutulmaz kıldım :)

Veeee 26 yaşında kendi şahıs şirketimi kurdum. !

Benim için aşırı büyük bir adım. Bir şirket nasıl kurulur hiç bilmezken birden bire vergi mükellefi oldum. Her ay yeni bir vergi türü öğrendim :D Bu işin en kolay yanıydı. Asıl proje işine geldiğin de ..Hiç bilmediğim bir piyasa da hiç bilmediğim bir evrak listesiyle baş başa kalmıştım. İnsanları tanımıyordum. İşleyişi bilmiyordum. Geçen sene ki halimi düşününce cahil cesareti diyorum kendi kendime :) Ama ailem her zaman yanımda olduğu için onların sürekli sen yaparsın söylemleriyle çok motive oluyordum. (hala da umutsuzluğa kapıldığımda aynı yöntemle ilerliyorum:)

İlk projemi mesela asla unutmayacağım. 5 mühendisi 1 mimarı bir araya getirdim. (Onları da daha önceden hiç tanımıyordum.:) Sonra evrakları öğrendim ki uzun bi listesi var :) Bilmediğim herseyini sordum hiç çekinmeden herkese sürekli sorular sordum.(hala soruyorum :) Bazen çok güzel cevaplar aldım. Bazen üstün körü ama hiç bi zaman pes edip geri çekilmedim hep mücadele ettim. ( hala ediyorum )

Neyse ilk projem de başıma gelmeyen kalmadı ( deprem yönetmeliği bile değişti :) ama 2 ay da projenin ruhsatını çıkarıp müşteriye teslim ettim .

Sonrası da peşi sıra geldi. Bir proje yaptım ..Oh öğrendim derken her seferinde daha büyük zorluklarla karşılaştım. Ama yine hiç yılmadım.

Bazen çok yoruldum. Çooook uykusuz kaldım. Ama her zaman güler yüzle yoluma devam ettim . Çünkü ben her şeyden önemlisi kendi hayalimi gerçekleştiriyorum. Şu an bir yılı devirmiş başarılı bir proje ofisim var. Hala yoluma taş koymaya çalışan , zorluk çıkaran , bilmediğim , öğreneceğim , soracağım, düşüp kalkacağım o kadar çok şey var ki. AMA önemli olan pes etmeden düştüğümde kalkarak yola devam etmek .. Ve yıllar sonra helal olsun canım kendim başardın demek :)

Artık enerjim çok daha yerinde olduğuna göre çoook sevdiğim bloguma geri dönebilirim.. İlk yazım böyle minik bir açıklama olsun :) Sonra ki günler de müüthiş yazılarımla sizlerle olacağım :)

#2019 #şahısşirketi #projeofisi #girlboss #inşaatmühendisliği #blogpost #bosslady #ecsyapı

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE