• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

En yeni yazılar..

SEARCH BY TAGS: 

Henüz etiket yok.

CatchMeIfYouCan " Gaziantep "

Uzuun zamandır Gaziantep 'e gidip yemeklerini yemek istiyordum. Kısmet bu zamanaymış. İstanbul'dan Gaziantep'e uçuşlar 1.30 saat sürüyor. Biz sabah saat 6 uçağıyla Gaziantep'e uçtuk. İndiğimizde kiraladığımız aracı teslim aldık ve heemeen yemek yollarına koyulduk.

İlk durağımız kahvaltı için Dukat'tı . Orada bizimkiler Beyran çorbası içtiler ben içmedim çünkü Beyranla güne başlarsam midemi başta kaybedebilirdim. :D Zaten restorana girerken kapıda bir sarımsak duvarı sizi karşılıyor :D Normal saatlerde Beyranı çok severim . Ama burada acısı da baya yoğunmuş. Aklınızda olsun neyse ki bizimkiler tadına bayıldı. Sonrasında normal bir kahvaltı yapmak için Orkide pastanesine gittik ve güzel bir antep kahvaltısı yaptık. Yalnız orada katmer söylemedik ki ..

Katmerin prof dr'u Zekeriya Ustada yiyebilelim. Orkide pastanesinden sonra hemen Katmerci Zekeriya Ustaya geçtik.

Açıkça söylemeliyim . Ben katmer sevmediğimi düşünüyordum. Çok ağır gelmişti. Meğer ben gerçek katmer yemediğim için sevmiyormuşum. O çıtır çıtır dış kabuk içinde ki pamuksu doku nasıl sevilmez yoksa....... Bayıldım .! Tek kelimeyle muhteşem bir katmer yedik . Porsiyonlar bütün Antep ve Urfa'da çok büyükmüş sipariş verirken bunu göz önünde bulundurun .

Katmerci Zekeriya Usta zaten Antep merkezdeymiş hem yediklerimizi yakalım biraz da etrafı keşfedelim dedik ve bakırcılar çarşısını gezdik. Sonrasında birer kahve içmek için Tahmis Kahvesine oturduk.

Osmanlıdan kalma güzel bir mimariye sahip sıcak ortamıyla Tahmis Kahvesinde kahvelerimizi içerken bi anda davul zurnalar geldi Enteebin hamamları diyerek içeri girdiler :D Çok eğlenceliydi :)

Kahvelerden sonra bi 10 dk yürüyerek Gaziantep Kalesinde çıktık. Kale'nin içi müze haline dönüştürülmüş. Seslendirmeler , bilgilendirme ve heykelleriyle etkiliyci bir ortam yaratmışlar. Gitmişken mutlaka girin görün. Bu ülke ne kahramanlıklarla bu zamanlara gelmiş bir hatırladıktan sonra acıktık ve Küşlemeci Halil ustaya geçtik.

Dip not küşlemeci Halil Usta pazar günleri kapalıymış. Cumartesi de duyduğumuza göre küşlemesi saat 3 -4 gibi bitiyormuş. Bu hayati bilgiden sonra lezzeti tartışmasız mükemmel olan küşleme , simit kebabı ve kıyma kebabına geçelim . Küşlemesinin içi sulu sulu yumuşacıktı. Simit kebabını ve kıyma kebabını ilk defa yedim. Onlarda çok lezzetliydi. Yanında da kaşık salatası getiriyorlar. 40 çeşit baharatıyla salatası gerçekten şifa gibiydi. Çay içmek içinde ayrı bir çay bahçesi yapmışlar. Kamp ateşi gibi bir açık şömine kurulmuş etrafına sandalyeler koyulmuş keyifli bir ortam yaratılmıştı. Fiyatları da 1,5 karışık kebap tabağı 2 ayran için 55 tlydi o lezzetler için gayet uygun bir fiyat bence.

Halil usta'nın yeri Zeugma Mozaik müzesine 3 dk mesafe de hemen oradan müzeye geçebilirsiniz.

Müze girişinde müze kart satın alabilirsiniz ya da 25 tl verip bilet alabilirsiniz. Mozaik müzesi çok güzeldi. Gitmişken kesinlikle görülmesi gereken bir müze yapılmış . Gaziantep'in yemeklerinden sonra en büyük simgesi çingene kızı mozaiğini karanlık bir oda da görebiliyorsunuz. Ben daha büyük olduğunu düşünüyordum. Minik bir parçaymış. Küçükte olsa o dokusuyla geçmişte bu kadar detayı nasıl vermişler diye düşünmeden edemiyorum.

Zeugma müzesinden otelimize geçtik . Aynur hanım konağında kaldık. Daha butik yöresel bir yeri tercih ettik . Bey mahallesinde kalıyor. Etraf eski konaklarla dolu sokaklarında güzel fotoğraflar çıkıyor :D .

Otele gelince eski bir konaktan butik otele dönüştürülmüş. Odaların iç tasarımları güzel. Yalnız soğuk!!! Odalar ısınmıyor. O yüzden pek tavsiye edemeyeceğim. Kahvaltısı da çok zayıftı. Antep gibi bir yer de olup da o kahvaltıyı hiç yakıştıramadım.

Tüm bunları yapmışken saat 5 oldu . Biz pazar günü Urfa da olacağımız için bugün bir de İmam Çağdaş'ta Ali Nazik yemeliydik ve otelden çıkıp İmam Çağdaş'a geçtik :D Evet biraz çok yedik ama kesinlikle deydi. O Ali Naziği yemesem çok eksik dönermiişim. Hayatımda yediğim en en en iyi Ali Nazikti . Bir daha başka yerde Ali Nazik yiyemeyeceğim galiba :D Yanın da salata, ezme , soğan getiriyorlar. Porsiyon fiyatı 40 tlydi.

Tatlı olarakta havuç dilim baklava ve dolama yedik . Mükemmeldi .Kötü olma gibi bir ihtimal düşünmüyordum zaten.

Akşam için sıra gecesine Hışvahan'a rezervasyon yapmıştık. Bir hafta öncesinden yapın. Çünkü yer bulamayabilirsiniz. Akşam saat 8-8.30 gibi başlıyor. Sıra gecesi sadece cuma - cumartesi geceleri yapılıyormuş . Fix menü alabiliyorsunuz sadece alkolsüz 170 tl. Kesinlikle değer. Hayatımda bu kadar eğlendiğim gece azdır. Ortamı garsonları müzikleri her şeyi ile 4-4'lüktü.

Gaziantep'te 1 günümüz sabah 8 den gece 1 e kadar bu şekilde geçti . Antep'in lezzetleri nasıl güzeldi ya :) Pazar günümüzü de bir sonra ki yazım da paylaşacağım. Afiyet olsun..

#gaziantep #küşlemecihalilusta #zeugmamozaikmüzesi #zeugma #hışvahan #sıragecesi #imamçağdaş #alinazik #aynurhanımkonağı #tahmiskahvesi #bakırcılarçarşısı #gaziantepturu #katmercizekeriya #dukat #beyrançorbası

© 2017 by Esin Çayır

esincayir.com'da geziyazısından, kendinyap projelerine , gelin olurken bilmeniz gerekenlerden en son moda trendlerine kadar her istediginizi 
bulabilirsiniz.

İstanbul / TÜRKİYE